Od kiedy zacząć szkolenie psa?

Od kiedy zacząć szkolenie psa?

Pojawienie się psa odmienia całkowicie życie domowe i panujące dotychczas zwyczaje. Eksplozja radości związana z czworonogiem powoduje w efekcie, iż po krótkim czasie nie za bardzo pamiętamy „jak to było bez niego”. Wiek szczenięcy zawsze niesie z sobą konieczność wystąpienia pewnych ekscesów, ale nie zmienia to faktu, że od pierwszego dnia powinniśmy zadbać o właściwe wychowanie pupila. Kiedy zatem rozpocząć szkolenia psów.

 

Metody wychowawcze

Rekomendowane metody wychowawcze przy szkoleniu psów opierają się o tzw. wzmocnienie pozytywne. Jest to zasada, w której stymulujemy do powtarzania właściwych i pożądanych przez nas zachowań. Wykonanie przez zwierzaka zadanie nagradzamy za pomocą przekąsek, dotyku, miłego tonu głosu. Wzmocnienie pozytywne jest metodą najmniej kontrowersyjną i najbardziej skuteczną zarazem. Systemy kar i notoryczne pokrzykiwania często zawodzą i są dla czworonoga niezrozumiałe, wywołują u niego strach i stres.

pies z zabawką

Oczywiście, nie oznacza to, iż nigdy nie zdarzy się nam podnieść głosu na psa, ale dominować muszą aspekty pozytywne. Stosowanie tzw. kar ujemnych ograniczone powinno być do ignorowania szczeniaka w sytuacjach, w których stara się np. wymusić spacer albo skacze na nas bez opamiętania.

Szkolenie psa – kiedy zacząć?

Wychowanie powinno rozpocząć się już na wczesnym etapie życia czworonoga. Przeważnie psy trafiają do nowego domu w osiem tygodni po narodzinach, a szczenię osiąga niemal pełną gotowość do skutecznej nauki po ukończeniu siódmego tygodnia. Terminy te pokrywają się niemal idealnie, więc szkolenie rozpocząć może się od pierwszych dni, w myśl zasady, że im wcześniej, tym lepiej. Szybszy start szkolenia skutkuje mniejszymi problemami w wieku dorosłym.

Zaletą nauki od pierwszych dni w nowym otoczeniu jest także to, że oprócz krótszej ścieżki dojścia do upragnionych efektów, nie dajemy psu czasu i możliwości utrwalenia zachowań niepożądanych, a to znacząco ułatwia właściwe ułożenie najlepszego przyjaciela człowieka. Podstawowy trening chodzenia przy nodze na smyczy pozwala uniknąć problematycznego później oduczania szarpania i ciągnięcia dorosłego psa.

 

 

Poznaj swojego psa

Wzmocnienie pozytywne bazuje na nagradzaniu psa w sytuacjach właściwego zachowania, przez co zwiększa się prawdopodobieństwo jego występowania w przyszłości. Ważna jest obserwacja preferencji pupila, gdyż nie każdy będzie reagował na te same bodźce jednakowo. Wszystkie zdrowe psy uwielbiają jeść, więc nagroda w postaci przysmaku powinna sprawdzić się niemal zawsze. Stały dostęp zwierzaka do miski z jedzeniem może jednak osłabić impuls wychowawczy, dlatego – trzymając się tego rozwiązania – warto zmienić to przyzwyczajenie i ze zdobywania pokarmu (poza porą karmienia) uczynić zabawę.

Jeśli jednak piesek bardziej ucieszy się z przytulenia, pogłaskania i miłego tonu głosu, wtedy rolę przekąsek możemy ograniczyć. Psy uwielbiają zabawy, a zabawki piszczące wręcz ubóstwiają. Nagroda za odpowiednie postępy w wychowaniu w postaci zabawy ulubioną piszczałką również jest znakomitym pomysłem. Pamiętać trzeba o tym, aby udostępnienie zabawki miało charakter tymczasowy, co wzmacnia jej potencjał wychowawczy.

Motywacja jest kluczowym elementem procesu wychowania, warto więc poświęcić uwagę obraniu najlepszej dla naszego czworonoga metody.

 

Test posłuszeństwa

Skala trudności ćwiczeń z czasem musi wzrastać, podobnie jak warunki, w których szkolimy psa, powinny być coraz bardziej dla niego niedogodne. Podstawowe treningi – jak chodzenie przy nodze czy zapinanie obroży w pozycji siedzącej – można przeprowadzić w domu lub w jego najbliższym, spokojnym otoczeniu. Rozproszona uwaga szczeniaka znacząco wydłuży osiągnięcie zakładanych efektów, dlatego też rozpoczęcie szkolenia od miejsc ułatwiających skupienie jest postępowaniem właściwym.

W miarę postępów lokalizacja treningów powinna być coraz bardziej wymagająca, a finalnie należy wręcz szukać warunków rozpraszających, co pozwoli przetestować czujność pupila na wydawane mu komendy. Zawsze trzeba dbać o bezpieczeństwo zwierzęcia oraz własne, dlatego miejsce i zakres treningów należy dobierać właściwie do stopnia zaawansowania szkolenia.

 

Edukacja domowa czy szkoła?

Najczęstszym ryzykiem związanym samodzielnym szkolenie psa jest zadowolenie się opanowaniem podstawowych umiejętności i zaprzestanie treningów. Dodatkowym zagrożeniem jest niewłaściwe zastosowanie metod wychowawczych i brak jakichkolwiek efektów. Skutecznym rozwiązaniem zawsze będzie zapisanie psa do szkółki, gdzie w otoczeniu profesjonalistów nabierze on właściwych nawyków, stanie się czujny na polecenia właściciela. Towarzystwo innych psów „uspołecznia” naszego pupila, nadaje także zajęciom charakter rywalizacji i zabawy, przez co nasz zwierzak będzie chętniej uczęszczał na kolejne lekcje.

 

Korzyści z posłania psa do szkoły:

  • Wiedza i doświadczenie profesjonalnych trenerów
  • Miłość szkolących do zwierząt gwarantuje odpowiedni balans między surowością a czułością
  • Stosowanie prawidłowych i skutecznych metod wychowawczych
  • Stanowcze wychowanie bezstresowe, oparte o wzmocnienie pozytywne i nagrody
  • Oswojenie naszego szczeniaka z towarzystwem innych psów
  • Zajęcia na świeżym powietrzu